Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy AD8300ARZ,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply, Digital: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Settling Time: | 14µs (Typ) |
| Series: | - |
| Reference Type: | Internal |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters: | 1 |
| Number of Bits: | 12 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB): | ±0.5, ±0.5 |
| Differential Output: | No |
| Detailed Description: | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC |
| Data Interface: | SPI, DSP |
| Base Part Number: | AD8300 |
| Architecture: | R-2R |
| Email: |