Images are for reference only.
Check Product Specifications and description for product details.
If you are interested to buy Yageo RT0805CRD0715K8L,Just Email us.
Sales@BesenChips.com
our sales team will send you quotation within 24 hours
| Tolerance: | ±0.25% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series: | RT |
| Resistance: | 15.8 kOhms |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 15.8 kOhms ±0.25% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film |
| Composition: | Thin Film |
| Email: |