Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy MPR5JB80L0,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±350ppm/°C |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm) |
| Series: | MPR |
| Resistance: | 80 mOhms |
| Power (Watts): | 5W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.748" (19.00mm) |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 80 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Metal Film |
| Composition: | Metal Film |
| Email: |