Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy ALS71A473QT200,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Rated: | 200V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Series: | ALS71 |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 32.4A @ 100Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 37.8A @ 10kHz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 1.252" (31.80mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance: | 10 mOhms |
| Height - Seated (Max): | 8.740" (222.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 11 mOhm @ 100Hz |
| Detailed Description: | 47000µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 47000µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: |