Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy 1861360,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Wire Strip Length: | 10mm |
|---|---|
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Voltage - UL: | 300V |
| Voltage - IEC: | 320V |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Torque - Screw: | - |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Series: | COMBICON FKCOR |
| Screw Size: | - |
| Positions Per Level: | 15 |
| Plug Wire Entry: | 90° |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 277-17548 FKCOR 2,5/15-ST-5,08 |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Positions: | 15 |
| Number of Levels: | 1 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Height: | 0.933" (23.70mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Header Orientation: | - |
| Features: | Lever Actuated, Retention Latches (Wire Side) |
| Detailed Description: | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) |
| Current - UL: | 12A |
| Current - IEC: | 12A |
| Contact Tail Length: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Contact Material: | - |
| Color: | Green |
| Email: |