Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy MSP430G2402IRSA16R,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-QFN (4x4) |
| Speed: | 16MHz |
| Series: | MSP430G2xx |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 8KB (8K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-VQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 296-36685-1 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 10 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-QFN (4x4) |
| Data Converters: | - |
| Core Size: | 16-Bit |
| Core Processor: | MSP430 |
| Connectivity: | I²C, SPI, USI |
| Base Part Number: | MSP430G2402 |
| Email: |