Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy MSP430G2202IPW20R,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Speed: | 16MHz |
| Series: | MSP430G2xx |
| RAM Size: | 256 x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 2KB (2K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 16 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-TSSOP |
| Data Converters: | - |
| Core Size: | 16-Bit |
| Core Processor: | MSP430 |
| Connectivity: | I²C, SPI, USI |
| Base Part Number: | MSP430G2202 |
| Email: |