Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy MSP430F5229IYFFR,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 64-DSBGA |
| Speed: | 25MHz |
| Series: | MSP430F5xx |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 64-UFBGA, DSBGA |
| Other Names: | 296-43087-2 MSP430F5229IYFFR-ND |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 31 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-DSBGA |
| Data Converters: | A/D 12x10b |
| Core Size: | 16-Bit |
| Core Processor: | CPUXV2 |
| Connectivity: | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Part Number: | MSP430F5229 |
| Email: |