Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy MPC8572EVTAVND,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - I/O: | 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V |
|---|---|
| USB: | - |
| Supplier Device Package: | 1023-FCPBGA (33x33) |
| Speed: | 1.5GHz |
| Series: | MPC85xx |
| Security Features: | Cryptography, Random Number Generator |
| SATA: | - |
| RAM Controllers: | DDR2, DDR3 |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 1023-BFBGA, FCBGA |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width: | 2 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration: | No |
| Ethernet: | 10/100/1000 Mbps (4) |
| Display & Interface Controllers: | - |
| Detailed Description: | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 2 Core, 32-Bit 1.5GHz 1023-FCPBGA (33x33) |
| Core Processor: | PowerPC e500 |
| Co-Processors/DSP: | Signal Processing; SPE, Security; SEC |
| Base Part Number: | MPC8572 |
| Additional Interfaces: | DUART, HSSI, I²C, RapidIO |
| Email: |