Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy MMBZ6V8ALT1G,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 2 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 6.46V |
| Voltage - Breakover: | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min): | 4.5V |
| Voltage - Breakdown: | SOT-23-3 (TO-236) |
| Type: | Zener |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | Automotive |
| Power Line Protection: | 24W |
| Power - Peak Pulse: | 2.5A |
| Polarization: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | MMBZ6V8ALT1GOS MMBZ6V8ALT1GOS-ND MMBZ6V8ALT1GOSTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | MMBZ6V8ALT1G |
| Description: | TVS DIODE 4.5VWM 9.6VC SOT23 |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 9.6V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: |