Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy MC14049BDR2G,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 18 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | 4000B |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | MC14049BDR2GOSCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Inputs: | 6 |
| Number of Circuits: | 6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 60ns @ 15V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Logic Type: | Inverter |
| Logic Level - Low: | 1.5 V ~ 4 V |
| Logic Level - High: | 3.5 V ~ 11 V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Inverter IC 6 Channel 16-SOIC |
| Current - Quiescent (Max): | 4µA |
| Current - Output High, Low: | 10mA, 40mA |
| Base Part Number: | 4049 |
| Email: |