Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy MAX5073ETI+T,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 28V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 23V |
| Topology: | Buck, Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 28-TQFN (5x5) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up, Step-Down |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Detailed Description: | Buck, Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 1.38A (Switch), 2.3A (Switch) 28-WFQFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 1.38A (Switch), 2.3A (Switch) |
| Base Part Number: | MAX5073 |
| Email: |