Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy M74HC4024RM13TR,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply: | 2V ~ 6V |
|---|---|
| Trigger Type: | Negative Edge |
| Timing: | - |
| Supplier Device Package: | 14-SO |
| Series: | 74HC |
| Reset: | Asynchronous |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 497-1839-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 7 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction: | Up |
| Detailed Description: | Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Negative Edge 14-SO |
| Count Rate: | 79MHz |
| Base Part Number: | 74HC4024 |
| Email: |