Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy M74HC153RM13TR,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Type: | Multiplexer |
| Supplier Device Package: | 16-SO |
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 497-1782-2 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Independent Circuits: | 1 |
| Detailed Description: | Multiplexer 2 x 4:1 16-SO |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Circuit: | 2 x 4:1 |
| Base Part Number: | 74HC153 |
| Email: |