Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy LM43603AQPWPRQ1,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 28V |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 16-HTSSOP |
| Series: | Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-46970-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 35 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output: | 3A |
| Email: |