Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy LM339ADT,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2 V ~ 32 V, ±1 V ~ 16 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 2mV @ 30V |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 14-SO |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Other Names: | 497-1586-1 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 38 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 14-SO |
| Current - Quiescent (Max): | 2.5mA |
| Current - Output (Typ): | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max): | 0.1µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Base Part Number: | LM339 |
| Email: |