Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy JW1FSN-B-DC9V,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Turn On Voltage (Max): | 6.3 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 0.9 VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 250VAC, 30VDC - Max |
| Series: | JW |
| Release Time: | 5ms |
| Relay Type: | General Purpose |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 255-1729 JW1FSNBDC9V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operate Time: | 15ms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Insulation - Class B, Sealed - Fully |
| Detailed Description: | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 9VDC Coil Through Hole |
| Contact Rating (Current): | 10A |
| Contact Material: | Silver Nickel (AgNi) |
| Contact Form: | SPDT (1 Form C) |
| Coil Voltage: | 9VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 155 Ohms |
| Coil Power: | 530 mW |
| Coil Current: | 58.0mA |
| Email: |