Images are for reference only.
Check Product Specifications and description for product details.
If you are interested to buy Microsemi JANTX2N5666S,Just Email us.
Sales@BesenChips.com
our sales team will send you quotation within 24 hours
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 200V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1V @ 5A, 1A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-39 (TO-205AD) |
| Series: | Military, MIL-PRF-19500/455 |
| Power - Max: | 1.2W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Other Names: | 1086-21067 1086-21067-MIL |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 200V 5A 1.2W Through Hole TO-39 (TO-205AD) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 40 @ 1A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 200nA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 5A |
| Email: |