Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy IPB073N15N5ATMA1,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4.6V @ 160µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | PG-TO263-3-2 |
| Series: | OptiMOS™-5 |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 7.3 mOhm @ 57A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 214W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | IPB073N15N5ATMA1-ND IPB073N15N5ATMA1TR SP001180660 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 4700pF @ 75V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 61nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 8V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 150V |
| Detailed Description: | N-Channel 150V 114A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 114A (Tc) |
| Email: |