Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy FCPF260N65FL1,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5V @ 1.5mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220F |
| Series: | FRFET®, SuperFET® II |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 260 mOhm @ 7.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 36W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2340pF @ 100V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 60nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 650V |
| Detailed Description: | N-Channel 650V 15A (Tc) 36W (Tc) Through Hole TO-220F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 15A (Tc) |
| Email: |