Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy DS4E-S-DC12V,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Turn On Voltage (Max): | 8.4 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 1.2 VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 250VAC, 220VDC - Max |
| Series: | DS |
| Release Time: | 5ms |
| Relay Type: | General Purpose |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 255-1481 DS4E-S-DC12V-ND Q1443153 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C |
| Operate Time: | 10ms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Sealed - Amber |
| Detailed Description: | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Through Hole |
| Contact Rating (Current): | 2A |
| Contact Material: | Silver (Ag), Gold (Au) |
| Contact Form: | 4PDT (4 Form C) |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 720 Ohms |
| Coil Power: | 200 mW |
| Coil Current: | 16.7mA |
| Email: |