Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy DM74LS74AN,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Type: | D-Type |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 74LS |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Differential |
| Other Names: | 74LS74 74LS74AN DM74LS74N |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 35ns @ 5V, 50pF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Set(Preset) and Reset |
| Current - Quiescent (Iq): | 8mA |
| Current - Output High, Low: | 400µA, 8mA |
| Clock Frequency: | 20MHz |
| Base Part Number: | 74LS74 |
| Email: |