Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy DM74LS04N,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 14-PDIP |
| Series: | 74LS |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names: | 74LS04 74LS04N |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Inputs: | 6 |
| Number of Circuits: | 6 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 15ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type: | Inverter |
| Logic Level - Low: | 0.8V |
| Logic Level - High: | 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP |
| Current - Output High, Low: | 400µA, 8mA |
| Base Part Number: | 74LS04 |
| Email: |