Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy BTA10-600BWRG,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Off State: | 600V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | Snubberless™ |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | 497-3120 497-3120-5 497-3120-ND BTA10-600BW BTA10600BWRG |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Alternistor - Snubberless 600V 10A Through Hole TO-220AB |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 10A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 100A, 105A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 50mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 50mA |
| Configuration: | Single |
| Base Part Number: | BTA10 |
| Email: |