Images are for reference only.
Check Product Specifications and description for product details.
If you are interested to buy BQ24610RGER,Just Email us.
Sales@BesenChips.com
our sales team will send you quotation within 24 hours
| Voltage - Supply (Max): | 28V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 24-VQFN (4x4) |
| Series: | - |
| Programmable Features: | Current |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 296-29437-2 BQ24610RGER-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Cells: | 1 ~ 6 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Fault Protection: | Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion/Polymer 24-VQFN (4x4) |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | 10A |
| Battery Pack Voltage: | 2.1V |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion/Polymer |
| Base Part Number: | BQ24610 |
| Email: |