Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy ATSAMD20E15A-MU,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.62 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Speed: | 48MHz |
| Series: | SAM D20E |
| RAM Size: | 4K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 26 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ SAM D20E Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) |
| Data Converters: | A/D 10x12b, D/A 1x10b |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Base Part Number: | ATSAMD20E15 |
| Email: |