Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy ATMEGA329V-8AU,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (14x14) |
| Speed: | 8MHz |
| Series: | AVR® ATmega |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 32KB (16K x 16) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Other Names: | ATMEGA329V8AU |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 54 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | 1K x 8 |
| Detailed Description: | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | AVR |
| Connectivity: | SPI, UART/USART, USI |
| Base Part Number: | ATMEGA329 |
| Email: |