Images are for reference only.
Check Product Specifications and description for product details.
If you are interested to buy ADS7800KP,Just Email us.
Sales@BesenChips.com
our sales team will send you quotation within 24 hours
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 5V, -11.4 V ~ 16.5 V |
| Supplier Device Package: | 24-PDIP |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 333k |
| Reference Type: | Internal |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 12 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-PDIP |
| Data Interface: | Parallel |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Base Part Number: | ADS7800 |
| Architecture: | SAR |
| Email: |