Images are for reference only.
Check Product Specifications and description for product details.
If you are interested to buy Nexperia 74HCT1G66GV,125,Just Email us.
Sales@BesenChips.com
our sales team will send you quotation within 24 hours
| Voltage - Supply, Single (V+): | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Dual (V±): | - |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max): | 30ns, 44ns |
| Switch Circuit: | SPST - NO |
| Supplier Device Package: | 5-TSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Other Names: | 74HCT1G66GV 74HCT1G66GV-ND 935271886125 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| On-State Resistance (Max): | 95 Ohm |
| Number of Circuits: | 1 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 1:1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 1 Circuit IC Switch 1:1 95 Ohm 5-TSOP |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max): | 1µA |
| Crosstalk: | - |
| Charge Injection: | - |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon): | - |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)): | 1.5pF |
| Base Part Number: | 74HCT1G66 |
| -3db Bandwidth: | 200MHz |
| Email: |