Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy 74HCT1G126GV,125,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 5-TSOP |
| Series: | 74HCT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type: | 3-State |
| Other Names: | 74HCT1G126GV 74HCT1G126GV-ND 935272008125 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | - |
| Detailed Description: | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element 3-State Output 5-TSOP |
| Current - Output High, Low: | 6mA, 6mA |
| Base Part Number: | 74HCT1G126 |
| Email: |