Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy 2N7002WT1G,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | SC-70-3 (SOT323) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 1.6 Ohm @ 500mA, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 280mW (Tj) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Other Names: | 2N7002WT1GOSCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 42 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 24.5pF @ 20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 0.7nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | N-Channel 60V 310mA (Ta) 280mW (Tj) Surface Mount SC-70-3 (SOT323) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 310mA (Ta) |
| Email: |