Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
If you are interested to buy 1N5806US,Just Email us.
sales@besenchips.com
our sales team will reply you within 24 hours
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 875mV @ 1A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Supplier Device Package: | D-5A |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 25ns |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | SQ-MELF, A |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Standard |
| Detailed Description: | Diode Standard 150V 1A Surface Mount D-5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 150V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Capacitance @ Vr, F: | 25pF @ 10V, 1MHz |
| Email: |